دانلود کتاب معراج السعادت

دانلود کتاب

حتما تا کنون نام کتاب معراج السعادت را شنیده اید این کتاب مال ملا احمد نراقی است..این کتاب به نظر من یک کتاب مفید و کار امد است و.دراین کتاب اداب دعا کردن وشرایط دعا کردن و چگونگی اجابت دعا و در رفع عجب و خود پسندی واداب زیارت و و... اکنون به بررسی یک نمونه می پردازیم

فصل اول: بعضى از آداب و شرایط ذكر

بدان كه: «ذكر» ، كه عبارت است از: یاد خدا كردن، پس نفع آن در صورتى است‏كه: دوامى داشته باشد، یعنى: دایم یا اكثر اوقات در یاد خدا باشد، و به زبان، او را یادكند، با حضور قلب و فراغت دل و توجه تام به خداوند علام، تا اینكه فكر او در دل‏قرار گیرد، و انوار عظمت او بر دل بتابد، و از اشراقات خورشید جمال او سینه گشاده‏گردد.و این ثمره جمله عبادات و غایت مطلب از همه طاعات است.و از براى ذكر،اولى است و آخرى.اول آن باعث انس و محبت مى‏شود.و آخرش را انس و محبت‏باعث مى‏گردد، و مطلوب، حصول این انس و محبت است.پس بنده در ابتداى امر، به‏مشقت و زحمت، دل خود را از وساوس، و زبان خود را از سخن دنیا باز مى‏دارد.پس‏اگر توفیق مداومت‏یافت‏به آن انس مى‏گیرد.و محبت در دل او ریشه مى‏كند،همچنان كه كسى ابتدا طعامى در مذاق او ناگوار باشد و به زحمت آن را تناول كند ومداومت‏بر آن نماید، عاقبت‏به آن معتاد مى‏شود و با طبع او موافق مى‏گردد كه ترك‏آن را نمى‏تواند كرد.

پس همچنین ذكر خدا، چون آدمى مدتى بر آن مواظبت كرد انس به خدا مى‏گیرد.وچون انس به او حاصل شد از هر چه غیر او است منقطع مى‏گردد و به جز یاد خدا در دل‏او چیزى باقى نمى‏ماند.و چون وقت مرگ رسد فرحناك مى‏گردد كه ضروریات حیات‏كه فى الجمله او را از یاد خدا غافل مى‏كرد در این وقت از او جدا مى‏شود، زیرا بعد ازمرگ، مطلقا عایقى نیست، پس گویا داخل خلوت محبوب خود مى‏گردد و از زندان‏مستخلص مى‏شود.و دایم در لذت و بهجت است تا به ملاقات خدا فایز گردد.

و هان! تا چنان ندانى كه: «ذكر» ، مجرد حركت دادن زبان است؟ ! بلكه «ذكرحقیقى‏» ، عبارت است از: یاد نمودن خدا در دل.و چون زبان هم به موافقت دل حركت‏كند «نور على نور» .و اما مجرد ذكر زبان، اگر چه هرگاه به قصد قربت و ثواب باشدفایده بسیار بر آن مترتب است اما اثر انس و محبت، بدون حضور قلب و یاد خدا دردل حاصل نمى‏گردد.

و مخفى نماند كه: اذكار بسیار است، مثل: «لا اله الا الله‏» و «سبحان الله‏» و «الحمد لله‏» و «الله اكبر» و «لا حول و لا قوة الا بالله‏» و «تسبیحات اربع‏» و «اسماء الله‏» ،و غیر اینها.و در فضیلت هر یك از اینها اخبار بسیار وارد شده است.و مداومت‏بر هریك، باعث صفایى از براى نفس، و گشادگى از براى سینه مى‏شود.و هر ذكرى كه دلالت آن بر عظمت و جلال و عزت و كمال ایزد - متعال - بیشتر است، افضل است.

و از این جهت گفته ‏اند: «لا اله الا الله‏» افضل از همه اذكار است، زیرا كه: دلالت ‏بر یگانگى و وحدانیت‏ خدا مى‏كند.


برای دانلود این کتاب بسیار زیبا این جا کلیک کنید حجم این کتاب برای دانلود چیزی حدود چند کیلو بیشتر نیست

بعد از دانلود روی گزینه فهرست کلیک کنید


نظرات

  • jalal

   سلام دوست من
   ابتدا با نرم افزارwinrarفایل را از حالت فشرده خارج کنید سپس بر روی فهرست کلیک کنید و ان را با مرور گر وب باز کنید
   التماس دعا

ارسال نظر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات